
Ahogy grtem, jelentkezem a filmhez tartoz kiegsztssel, melynek nagy rsze brigichantl szrmazik, akinek volt trelme s ideje lelektorlni a filmet s mellette olyan informcikkal is elltni, amelyeket azt hiszem, nem rt tudnotok a knnyebb rthetsg kedvrt.
A VALSG
Maga a film egy valdi hercegn hnyattatsai alapjn kszlt, akinek a trtnete hasonlt az itteni figurra. Hyojong kirly (1649-1659) „lnya”, Uisun hercegn sem volt szletsnl fogva tnylegesen kirlyi hercegn („gongju”, a kirly lenya), hanem „mindssze” egy kirlyi rokon gyermeke. m mivel Csing hbresknt tartotta Csoszunt, s az egyik uralkodjuk, Dorgon kzvetlenl a kirlyi csaldbl kvnt felesget magnak, Hyojong rkbe fogadta a ksbbi Uisunt, s t kldte el (sajt lnyai helyett). Uisun el is jutott Csingbe, ahol egybknt nagyon boldogan lt els frjvel, de azt kivgeztk, majd jra meghzasodott, de az a frfi is meghalt. Visszatrt hazjba, m otthon nagyon sokat kritizltk, mert kt frje is volt. Br mindkt frje meghalt, mgis szgyen volt zvegyen hazatrni.
TRTNELMI HTTR
Sokszor elfordul a filmben, hogy a Csing-dinasztia szba kerl. A Csing-dinasztia az utols csszri dinasztia volt Knban, csaknem 300 vig. Mint a knai trtnelemben mindig, az orszg gazdasgi megersdst terleti hdtsok kvettk. Korea, Vietnam s Nepl npei a 18. szzadban a Csing-birodalom „adfizeti” lettek. A Csingek ltal elfoglalt terletek kztt sok volt, amely a trtnelem sorn korbban mr tartozott Knhoz, de most sikerlt ket tartsan is Knhoz csatolni. Kna ekkor rte el a legnagyobb kiterjedst. A film eleje azzal kezddik, hogy megtudjuk Csoszunt legyztk s egy gyzelmi nnepsgen a hercegnnek frjhez kell menni egy Csing herceghez. Technikailag azonban nem ellenk vesztettk el a hbort, hanem n. „ks/ksei Jin” (mandzsu) npe ellen, akik a Csing-dinasztia alaptinak szmtottak, k vettk fel ezt a nevet.
IDEGEN KIFEJEZSEK
Nem kevs volt, sokat nem is ismertem, de hla az gnek brigichan ebben a tmban is otthon volt. A legfontosabbakat felsorolom:
-
a hwansulsa maga varzslt jelent, ezrt nevezik sokszor a filmben Hwansulsa Hwan Huinek, de valjban ez nem a neve, hanem a titulusa
-
a jongpalpum s jonggupum (8-9. rang hivatalnok a filmben) nem jelentett klnsebben tisztsget, mindssze azt, hogy trsadalmilag ezen a rangon helyezkedett el az illet, de a hivatali pozcija lehetett brmi, rnok, titkr, stb.
-
sokszor szerepel a fvros is, ez azrt van, mert Hanyangnak hvtk akkoriban a birodalmi fvrost
-
a „seungjeongwon” az udvari titkr lehetett, mert a kirlyi palotban tbb titkri tisztsg is volt, mind felett pedig a ftitkr/kirlyi ftitkr llt, aminek egszen ms a megnevezse
-
a sinyeo nem megszlts, hanem az udvarhlgyet jelenti
-
Hwangdae, mint a Csing-dinasztia csszra: itt Hong Taijirl (1592-1643) lehet sz, viselte a „Qing Taizong Wen Huangdi” nevet.
Forrs: wikipdia, brigichan.
|